Jdi na obsah Jdi na menu
 


Servis

15. 5. 2009

Rozhodl jsem se pro přeložiskování ventilátoru chlazení u skútra, připadala mi na vrtuli již jístá vůle v ložiskách, které již vydávají nepříjemný hluk.Obrazek

 Demontáž jsem prováděl s osazeným motorem ve stroji a počáteční obavy zda-li bude dostatek místa pro vyndání ventilátoru dvířky se ukazay jako liché.  Přístup ke dvoum šroubům co drží tělo ventilátoru k víku je relativně dobrý a proto jejich demontáž nečinila žadný problém. Samozřejmě jsem nejprve sundal klínový řemen co jej pohaní. Sámotné vyndání z motorového prostoru byl malinko takový ježek v kleci, nicméně jde to a to je hlavní.

Samotné rozebraní šlo velice dobře a po odjištění jedné segrové pojistky šla vrtule celkem lehce zklepnout z osy.Na těle ventilatoru není nic zajimavého a tak jen je třeba zkontrolovat zda-li není na ose protočeno jedno z ložisek, pokud je tak asi musíme sehnat jíný spodek, což je asi nejjednoduší a nejlevnější řešení.Já jsem tento problém naštěstí neměl tak jsem jen tělo pořádně očistil a odložil.

 

Vrtule , potažmo ložiska v ní, je ze zadní strany (od motoru) kryta železnou prachovkou s plstěnou vložkou která absolutně nechtěla samostatně ven. Tak jsem ji musel vyklepnou po nahřatí společně s ložiskem. Každé ložisko se musí klepat svým směrem(od středu ven) neboť uvnitř je dosedací mezikruží které vymezuje vzdálenost ložisek od sebe.

 

Po nahřátí bez sebemenších problému šla osadit ložiska nová. Standartně je ventilator osazen jedním ložiskem 6201 a jedním 6202.Obě jsou otevřená. Použil jsem 6201RS a 6202RS což jsou oboustraně krýtá gumovým těsněním a mazivo v něm obsažené by mělo vydržet životnost ložiska. toť uvidíme ...:-)

 

Zpětná montáž již byla dílem okamžiku a tak nastal první start, který prozradíl odstranení určité míry hluku, nicmeně typicky hluk tam je dál což je dáno zřejmne konstrukcí či použitím materialu z čehož je vyroben.Celkově celá akce byla ve výsledku přínosem hlavně v jistotě že se nebudu muset obávat zadření ložiska a tím případné komplikaca na cestě.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

osa ventilátoru

(Hlinovský, 21. 1. 2011 20:01)

Výměnu ložisek ventilátoru jsem řešil také, jedno ložisko bylo ale protočené. Tělo ventilátoru je řešeno tak, že ocelová osa je do odlitku zalisována. Není problém vyrobit a vyměnit pouze osu.